PiS chce uprościć prawo

2016-08-11

• Partia rządząca, wzorem poprzedników, powołała komisję, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom – informuje „Rzeczpospolita”
• Komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji po raz pierwszy zebrała się pod koniec lipca
• Jej przewodniczącym został poseł PiS Wojciech Murdzek związany z Polską Razem Jarosława Gowina

Murdzek nie ukrywa, że inicjatorem powołania komisji był właśnie Gowin, który za rządów PO jako minister sprawiedliwości rozpoczął prace nad ułatwieniem dostępu do zawodów.

Wojciech Murdzek mówi, że jego komisja nie skupi się jednak tylko na usuwaniu barier na rynku pracy. – Uznaliśmy, że zakres działań będzie bardzo pojemny, choć oczywiście główne akcenty położymy na gospodarkę – tłumaczy.

Pomóc rolnikom

Jakie konkretnie bariery biurokratyczne usunie komisja? – Plan prac nie jest jeszcze ustalony. Przed wakacjami poprosiłem posłów, by zastanowili się nad problemami, którymi chcą się zająć w pierwszej kolejności – dodaje Murdzek.

Niektórzy członkowie komisji wiedzą już, które przepisy chcą zmienić jako pierwsze.

Michał Cieślak, poseł PiS – również związany z partią Gowina – mówi, że chciałby zmienić przepis, zgodnie z którym rolnicy mogą dokonać przeglądu ciągników powyżej 3,5 tony tylko w okręgowych stacjach kontroli pojazdów.

– Takie stacje są często znacznie oddalone od miejsca zamieszkania rolników i zupełnie nie wiem, dlaczego nie mogą oni zrobić przeglądu u siebie w powiecie – tłumaczy. Dodaje, że zastanawia się też nad zgłoszeniem w komisji propozycji mających ułatwić wykonywanie usług finansowych i księgowych.

Jakub Kulesza z Klubu Kukiz’15 rozważa rozpoczęcie w komisji prac nad projektami, które były dyskutowane w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju.

– Niestety, zabrakło determinacji, by złożyć te projekty w Sejmie. Dwa z nich dotyczyły zwolnienia drobnych przedsiębiorców z niektórych obowiązków ewidencyjnych związanych z recyklingiem opakowań i opłatami środowiskowymi – mówi.

Dodaje, że z funkcjonowaniem komisji jego klub wiąże duże nadzieje. – Zmniejszenie obowiązków biurokratycznych to jeden z głównych celów, które Kukiz’15 postawił sobie w Sejmie – podkreśla.

Problem w tym, że podobne komisje działały też w przeszłości. A efekty ich prac były mocno dyskusyjne.

 

Czytaj więcej: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1041267,title,PiS-chce-uproscic-prawo,wid,18461700,wiadomosc.html?ticaid=117872