Nowe prawo dotyczące e-​papierosów. Prezydent podpisał ustawę

2016-08-14

• Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. e-papierosów
• Nie będzie już ich można używać w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia
• E-papierosów nie będą też mogły kupić osoby niepełnoletnie

Osoby niepełnoletnie nie będą już mogły kupić elektronicznych papierosów – przewiduje nowela ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. E-papierosów nie będzie też można używać w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia, np. na przystankach i w szkołach.Przepisy te wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

„Zakres zmian wprowadzonych ustawą jest bardzo szeroki – począwszy od znacznego rozszerzenia słowniczka pojęć używanych w ustawie, poprzez uregulowanie kwestii dotychczas nieobjętych ustawą (…), zmiany w zakresie obowiązków ciążących na producentach i importerach, czy wreszcie wprowadzenie nowych wymagań w stosunku do opakowań wyrobów tytoniowych” – podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Prezydent podpisał ustawę w czwartek.

Nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych, określając je analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia klasycznych wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych, miejscach pracy.

Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w noweli całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.

Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Nowe-prawo-dotyczace-e-papierosow-Prezydent-podpisal-ustawe,wid,18463721,wiadomosc.html?ticaid=1178bf