Napastnik z pociągu chciał się zemścić na „niewiernych”

2016-07-20

Młody Afgańczyk, który zaatakował pasażerów w pociągu pod Wuerzburgiem, raniąc pięć osób, działał z pobudek politycznych i chciał się zemścić na „niewiernych” – powiedział prokurator Erik Ohlenschlager. 17-latek wsiadł do pociągu z zamiarem zabicia. Napastnik pozostawił też list pożegnalny skierowany do swojego ojca.

MSW Bawarii potwierdziło autentyczność dostępnego w internecie nagrania wideo, w którym sprawca napaści na pasażerów w pociągu pod Wuerzburgiem zapowiada atak. „Mężczyzna na wideo jest sprawcą (napaści) z Wuerzburga” – oświadczył rzecznik resortu.

Na konferencji prasowej w Wuerzburgu Ohlenschlager powiedział, że napastnik wykonał atak „z wolą unicestwienia (ofiar)” i liczył się z własną śmiercią. Podczas ataku kilkakrotnie wołał „Allah Akbar” (Bóg jest wielki).

W liście pożegnalnym do ojca napastnik napisał: „Módl się teraz za mnie, abym mógł się zemścić na tych niewiernych i abym poszedł do nieba”. Według śledczych sprawca był wierzącym muzułmaninem i nie był karany. W ubiegłą sobotę dowiedział się, że jego przyjaciel zginął w Afganistanie.

Przedstawiciel Landowego Urzędu Kryminalnego (LKA) Lothar Koehler poinformował dziennikarzy, że mieszkający w rodzinie zastępczej Afgańczyk powiedział, wychodząc z domu na krótko przed dokonaniem zbrodni, że idzie pojeździć na rowerze. Według Koehlera u sprawcy na dwa dni przed zbrodnią zauważono zmianę zachowania, jednak zabrakło czasu, aby wyciągnąć z tego faktu wnioski.

Policja znalazła telefon komórkowy sprawcy. LKA analizuje obecnie listę połączeń i treść rozmów.

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann mówił wcześniej, że u napastnika „znaleziono tekst, który wskazuje, że 17-latek sam się zradykalizował w ostatnim czasie”. Herrmann powiedział, że w owym tekście jest mowa o życiu muzułmanów, którzy muszą się bronić.

Herrmann powiedział, że Afgańczyk był w swoim otoczeniu uważany za spokojną i zrównoważoną osobę. Był wprawdzie „wierzącym muzułmaninem”, ale „w meczecie pojawiał się tylko w ważne święta, a nie co tydzień”.

Uzbrojony w siekierę i nóż Afgańczyk zaatakował rodzinę turystów z Hongkongu w pociągu regionalnym w okolicach Wuerzburga. Cztery osoby zostały ciężko ranne, a jedna odniosła lżejsze obrażenia – informuje agencja dpa z Hongkongu, powołując się na „urzędowe źródło, które zastrzegło sobie anonimowość”. Życie dwóch poszkodowanych jest zagrożone.

Według Herrmanna kiedy 17-latek „rzucił się z siekierą na policjantów”, został przez nich zastrzelony. Zgodnie z procedurami w sprawie użycia broni palnej policja wszczęła wewnętrzne śledztwo. Premier Bawarii Horst Seehofer wyraził współczucie ofiarom, a także podziękował policjantom za „zdecydowane i szybkie działanie”.

Deputowana Zielonych Renate Kuenast skrytykowała na Twitterze policjantów pytając, czy nie można było unieszkodliwić napastnika, nie zabijając go.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/napastnik-z-pociagu-chcial-sie-zemscic-na-niewiernych/jqdegz