David Cameron podał się do dymisji. Wielka Brytania ma nowego premiera

2016-07-13

Nową premier została Theresa May. – Dziękuję za pracę Davida Camerona, w duchu zmian, które zainicjował, będę prowadziła swój rząd – oświadczyła May w pierwszych słowach, po objęciu urzędu. – Działać będziemy w interesie całego narodu, nie dla wybranej części tych, którzy mają uprzywilejowaną pozycję. (…) Opuścimy UE, podołamy wyzwaniom i zbudujemy jeszcze lepszą pozycję w świecie naszej ojczyzny – podkreśliła.

Ustępujący premier złożył dymisję na ręce królowej Elżbiety II po wzięciu po raz ostatni udziału w Izbie Gmin w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi. Cameron postanowił ustąpić ze stanowiska, gdy Brytyjczycy – wbrew jego sugestiom – zagłosowali za Brexitem, czyli opowiedzieli się 23 czerwca w referendum za opuszczeniem UE. Wczoraj po raz ostatni Cameron przewodniczył posiedzeniu rządu. Ministrowie zebrali się na pożegnalnym posiedzeniu w dzień po oficjalnym ogłoszeniu obecnej minister spraw wewnętrznych Theresy May nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej i wskazaniu jej na następczynię Camerona.

Ustępujący premier oznajmił w poniedziałek, że „jest zachwycony” mogąc przekazać klucze do siedziby rządu 59-letniej Theresie May. Określił ją jako „solidną i kompetentną następczynię” – pisze AFP. David Cameron powierzył też przyszłej premier opiekę nad 9-letnim kotem Larrym, biało-burym dachowcem zamieszkującym na Downing Street 10.

 Brytyjskie media, jak pisze Associated Press, koncentrują się na tym, czy minister finansów Osborne zachowa swe stanowisko. Wobec kryzysowej sytuacji funta szterlinga i obaw o gospodarkę niektórzy utrzymują, że May powinna postawić na kontynuację i zatrzymać Osborne’a, zwłaszcza, że cieszy się on zaufaniem w bankach i na rynkach.